Nga Arjola, Durrës/ “Kurrë mos u mposhni!”

Arjola Basha

Bullizmi është një fenomen që ka ekzistuar prej shumë kohësh në shoqërinë tonë, por kohët e fundit duket se e kemi hasur dhe se po flitet për të. Shumë njerëz të komunitetit ku unë jetoj, ende nuk janë të informuar lidhur me këtë term, madje-madje nuk e dinë se çfarë përfaqëson ky fenomen në vetvete. […]

ABC News – Vëllai i vogël vret me thikë vëllain e madh 13 vjeçar në Fier

Një ngjarje tragjike ka ndodhur ditën e djeshme në Baltëz të Fierit. Një 10 vjeçar ka qëlluar me thikë vëllain më të madh, pas një grindje çasti mes tyre. 13 vjeçari humbi jetën si pasojë e plagëve të marra. Ngjarja e rëndë ndodhi në kohën kur prindërit e fëmijëve ishin në punë në rrobaqepsi. Djemtë […]

Opinion.al – Pijet energjike ndalohen për fëmijët, votohet ligji në parlament

pije-energjike

Mazhoranca po voton në Kuvend, ndryshimet në ligjin që synon të mbrojë të miturit nga përdorimi i pijeve alkoolike. Me ligjin e ri pijet energjike dhe dhe të gazuara me shumë sheqer do të konsiderohen njëlloj si pijet alkolike. Qëllimi i ligjit është parandalimi i pasojave shëndëtesore nga konsumi i pijeve energjike dhe pijeve të […]

Monitor – Indeksi i PNUD për varfërinë multidimensionale, Shqipëria e 68-a në botë

varferia_ks-300x192

A po ndjekin fëmijët shkollën? A kanë familjet qasje në ambientet e kujdesit shëndetësor? A po marrin komunitetet ujë të pastër, rregullisht dhe energji elektrike? Këto janë disa nga faktorët që mund të ilustrojnë varfërinë shumëdimensionale. Indeksi, që shqyrton 105 vende dhe mbulon pothuajse tre të katërtat e popullsisë globale, shikon përtej të ardhurave për […]

RTSH – Psikologët dhe problemet e të rinjve shqiptarë

Një psikolog duhet të mbulojë 2 shkolla, dhe puna e tyre e ndarë në dy ditë në një institucione arsimor dhe 3 në një tjetër nuk i lejon ata shpesh të jenë efektiv në rastet që trajtojë. Nisur nga kjo ngarkesë, Ministria e Arsimit ka nxjerrë një udhëzim që vjet për shtimin e numrit të […]

Top Channel – Përleshje e të lënduar në kufirin boshnjako-kroat

Disa persona janë lënduar në Bosnje-Hercegovinë, në një përplasje mes policisë dhe emigrantëve që përpiqeshin të hynin në Kroacinë anëtare të BE-së. Me shpresën se Kroacia fqinje do të hapë kufijtë, qindra emigrantë kanë kaluar disa net nën qiell të hapur, në rrugë, duke bllokuar kalimin në kufi. Një zëdhënës i policisë kroate tha se […]