Balkanweb – Vrasja në Ballsh, kryebashkiaku: Fëmijët i çuam në fshatin SOS

Kanë kaluar disa ditë pas krimit makarbër ku një 34-vjeçar vrau me thikë gruan dhe motrën e saj 18-vjeçare në qytetin e Ballshit. Kryetari i bashkisë ka deklaruar se u përgatit dokumentacioni dhe fëmijët e ciftit ishin shoqëruar nga psikolog dhe punonjës social. Sipas tij, në fshatin SOS kanë kushte më të mira dhe një […]

Balkanweb – Bora vështirëson qarkullimin, pezullohet mësimi në disa qytete

bora

Dëbora e rënë mbrëmjen e kaluar në pjesën më të madhe të vendit, duke përfshirë edhe zonat e ulëta ka shkaktuar vështirësi në qarkullim. Dëbora ka mbuluar Gjirokastrën, Korçën, Elbasanin, Dibren, Shkodren si dhe qytete të tjera të vendit. Sot si pasojë e reshjeve të borës është pezulluar mësimi në disa shkolla. https://balkanweb.com/bora-mbulon-korcen-e-gjirokastren-veshtiresi-ne-qarkullim/

Top Channel – Shfaqet sëmundja e fruthit, 3 raste në Berat. Mjekët: Vaksinoni fëmijët

Në Berat është shfaqur sëmundja e fruthit. Disa pacientë janë paraqitur me simptomat e tij në Spitalin Rajonal. Mjekja infeksioniste shpjegon se po priten analizat përfundimtare për disa pacientë të tjerë. Situata sipas saj nuk është alarmante, por u bën thirrje nënave që të vaksinojnë fëmijët. http://top-channel.tv/2019/01/08/shfaqet-semundja-e-fruthit-3-raste-ne-berat-mjeket-vaksinoni-femijet/

VOA – Thaçi shpalli vitin 2019 Vit të NATO-s në Kosovë

thaci

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e shpalli të martën vitin 2019 – Vit të NATO-s në Kosovë. Në një njoftim të zyrës së tij thuhet se “në këtë vit shënohet 20 vjetori i intervenimit humanitar të NATO-s në Kosovë, intervenim ky që kishte ndodhur pas masakrave, spastrimit etnik dhe krimeve të forcave serbe mbi popullatën […]

Scan Tv – “Ngec” Demokracia në Shqipëri.The Economist: Asnjë përmirësim në 2018, demokraci hibride

tirana-765x383

Niveli i demokracisë në Shqipëri ka mbetur në vend, ndërkohë që vijon të klasifikohet si një shtet me një demokraci hibride. Këto janë përfundimet e raportit më të fundit të indeksit të demokracisë në botë. Elementët kryesorë që merren në vlerësim janë: liritë civile, kultura politike, pjesëmarrja politike, funksionimi i qeverisë si dhe sistemi elektoral. […]