Shqiptarja.com – Temperaturat nën zero, 140 nxënës të shkollës 9-vjeçare në Vaun e Dejës bojkot, prindërit: Nuk i lemë të ngrohen me gaz

peticoni shkdr

Temperaturat e ulëta kanë sjellë bojkotimin e mësimit nga nxënësit e shkollës 9-vjeçare Martin Trushi në Stajkë në Vaun e Dejës në Shkodër. Shkak për bojkotin është bërë mosvënia në punë e kaldajës në këtë shkollë. Prindërit i kanë dërguar një shkresë bashkisë ku kërkojnë që të ndizen kaldajat dhe ngrohja të mos bëhet me […]

Top Channel – Bulqizë, spitali dhe shkolla pa ngrohje. Temperaturat shënojnë -15

Prej dy ditësh në shkollën 9-vjeçare Xhevdet Doda dhe kopshtin Eleni Kola në Bulqizë kaldajat nuk arrijnë të ngrohin mjediset ku qëndrojnë fëmijët. Situata është dramatike edhe në spitalin e Bulqizës, kaldaja e së cilës nuk funksionon prej vitesh. http://top-channel.tv/2019/01/08/bulqize-spitali-dhe-shkolla-pa-ngrohje-temperaturat-shenojne-15/

Balkanweb – Studentët në protestë: Të plotësohen kërkesat, bojkot mësimit

studentet

Studentët kanë nisur ditën e dytë të protestës së tyre për këtë vit para godinës së Kryeministrisë. Në protestën e sotme vërehet një numër i vogël i studentëve në krahasim me protestat e ditëve të kaluara. Studentët shprehen se ka edhe nga ata që janë rikthyer në auditore, pasi kanë frikë dhe pasiguri se mos […]

ABC News – Limaj e Ahmeti pas takimit me Mogherinin: Taksa nuk hiqet!

ks

Pas takimit me shefen e diplomacisë së Bashkimit Europian në Bruksel, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti njëzëri u shprehën se Kosova prezantoi kushtet e saj dhe se taksa ndaj Serbisë nuk do të hiqet. Limaj u shpreh se u diskutuan shumë çështje si liberalizimi i vizave, çështja e të pagjeturve, taksa etj. Ai theksoi se […]