World Vision – Meghan Markle: Bamirëse dhe qytetare e botës

meghan-markle-rwanda-borehole

Kohët e fundit Dukesha e Essex është në vëmendje të mediave për shkak të dasmës në familjen mbretërore angleze. Meghan Markle ka qenë për shumë kohë e angazhuar në punë bamirëse nga vullnetare e deri në mbrojtëse të të drejtave për barazi gjinore në OKB dhe pjesë e fushatave për rritjen e ndërgjegjësimit për fëmijët […]

Klan TV – Mësuesja heroinë që mjekon plagët e gjakmarrjes

Mësuesja Liljana Luani, një grua nga Dukagjini ka qenë e ftuar në “Ka një mesazh për ty” nga nxënëset e saj. Prej më shumë se një dekade ajo shkon në malësitë e thella të Shkodrës për t’i dhënë mësim fëmijëve të ngujuar nga frika e gjakmarrjes. Janë të shumta rastet kur mësuesja ka mundur të […]

VOA – Në jetimore nga varfëria

voa - Copy

Vështirësitë ekonomike dhe problemet sociale kanë detyruar një numër familjesh të dërgojnë fëmijët e tyre në shtëpitë e fëmijëve, të ngritura në disa rrethe të Shqipërisë. Në shtëpinë e Fëmijës Shkollore në Shkodër janë sjellë 34 fëmijë të cilët prindërit i kanë sjellë për shkak të problemeve sociale dhe ekonomike. Ata i vizitojnë herë pas […]

ABC News – Manastirliu: Po rishikojmë standardet e qendrave, kujdestarët do të testohen

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu gjatë vizitës në Shtëpinë e Foshnjës në ditën kombëtare të fëmijëve jetimë theksoi se po vlerësojmë gjendjen e të gjithë fëmijëve në institucione. Ndërkohë që sipas Manastirliut edukatoret do të testohen dhe standardet e qendrave të përkujdesit social do të rishikohen. http://abcnews.al/manastirliu-po-rishikojme-standardet-e-qendrave-kujdestaret-do-te-testohen/

Scan TV – Shoqatat e Bashkëpunimit Bujqësor, Ahmetaj: Njësitë e para që do të marrin mbështetjen e drejtpërdrejtë

ahmetaj-2-763x383

‘Mbështetja për bujqësinë për vitin 2018 është më e larta në 27 vite.’ Deklarata ka ardhur nga ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, gjatë takimit në njësitë Grabian dhe Gradishtë, Bashkia Divjakë, në kuadër të turit të llogaridhënies publike. Sipas tij, së bashku me kontributin e buxhetit të shtetit si dhe programit IPARD, mbështetja […]

Klan Kosova – Haradinaj pret që në qershor të merret vlerësimi pozitiv për vizat

22-5

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka folur për mundësinë e liberalizimit të vizave duke thënë se pret që në muajin qershor të merret një vlerësim pozitiv nga institucionet e BE-së. Ai ka thënë se “ky vlerësim kalon prapë në institucionet e BE-së” duket shtuar se duhet të vazhdohet dinamika dhe puna pasi nevojitet aprovimi i […]

Monitor – Bizneset “arratisen” jashtë, në vite, 1.2 miliardë euro investime përtej kufijve

Stoku-i-investimeve-direkte-jashte-vendit-829

Stoku i investimeve të huaja shqiptare jashtë vendit arriti në 1.2 miliardë euro në fund të vitit 2017, një shumë kjo sa 10% e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Të dhënat zyrtare për shtrirjen gjeografike të investimeve shqiptare jashtë vendit mungojnë, por vetë bizneset pohojnë se Kosova, Maqedonia kanë qenë destinacionet kryesore të këtij fluksi. http://www.monitor.al/bizneset-arratisen-jashte-1-2-miliarde-euro-investime-pertej-kufijve/