Deklaratë për shtyp

Hap i rëndësishëm drejt forcimit të sistemit të mbrojtjes së fëmijëve Tiranë, 15 Maj 2018 – World Vision, UNICEF, OSBE, Save the Children dhe Terre des hommes nënshkruan sot një Marrëveshje Bashkëpunimi për të koordinuar përpjekjet e tyre me qëllim forcimin e sistemit të mbrojtjes së fëmijëve në nivel qendror dhe lokal. Documents: Deklaratë për shtyp – […]

World Vision Albania & Kosovo – Aftësia e kufizuar te fëmijët në Shqipëri: Prevalenca e aftësisë së kufizuar, aksesi te shërbimet dhe cilësia e shërbimeve

Cover-ALB-(1)

Studimi i parë kombëtar për prevalencën e aftësisë së kufizuar tek femijet 2 deri 17 vjeç. Drejtoresha e World Vision për Ballkanin Perendimor, Eljona Boçe Elmazi tha se ky studim shënon një kthesë të rëndësishme dhe një risi në fushën e studimit të aftësisë së kufizuar te fëmijët në Shqipëri. Ai ndan dy epoka nga […]

Klan TV – AKU kallezon penalisht dy importuesit me te medhenj te miellit

Skandali me deklarimin fiktiv të nivelit të proteinës në miellin që​ importohet në Shqipëri, ka cuar përpara përgjegjësisë dy prej kompanive më të mëdha të importimit të këtij produkti. Autoritetti Kombetar i Udhqimit ka bllokuar gjatë kontrollit në dy magazinat e tyre 35 ton miell pas dyshimeve të lindura për mashtrimin lidhur me nivelin proteinik që deklarohej në​ etiketat e produkteve. […]

Gazeta Shqiptare – INSTAT: Më shumë vdekje e më pak lindje, Shqipëria po vazhdon të plaket

beqa10-1024x683

Shtesa natyrore e popullsisë, në tre muajt e parë të vitit 2017, ka qenë në rënie krahasuar me një vit më parë. Të dhënat zyrtare vijnë nga Institutit i Statistikave sipas të cilit shtesa natyrore e popullsisë ka pësuar një rënie me 33.6% dhe plakja e popullsisë po bëhet më e dukshme. http://www.gsh.al/2017/06/28/instat-me-shume-vdekje-e-me-pak-lindje-shqiperia-po-vazhdon-te-plaket/

Klan Kosova – Thaçi optimist se kosovarët do të lëvizin pa viza gjatë këtij viti

tha

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka folur për luften ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar, si një nga kriteret kyç për liberalizimin e vizave. “Kosova ka qenë vend me fat që sistemin e drejtësisë për periudhë dhjetëvjeçare e kanë udhëhequr autoritetet e OKB-së pastaj misioni i rendit dhe ligjit evropian, EULEX-i. Në kuadër të kësaj, […]

Vizion Plus – Rrëmbejnë dhe tentojnë të përdhunojnë 13-vjeçaren, 3 në pranga

Tre persona janë vënë në pranga nga policia e Fierit këtë të martë për pengmarrje dhe tentativë përdhunimi ndaj në 13-vjeçareje.Të tre banues në fshatin Vlosh, Roskovec, kanë marrë me forcë të miturën dhe e kanë çuar në një banesë të pabanuar. Më pas, ata kanë tentuar të kryejnë marrëdhënie seksuale me të, por që sipas […]