VOA – Tusk: Pa normalizim marredheniesh Kosove – Serbi, nuk ka anetaresim ne BE

voa

Presidenti i Keshillit Evropian, Donald Tusk, tha te enjten ne Prishtine se pa nje normalizim gjitheperfshires te marredhenieve me Serbine, nuk mund te kete perparim drejt BE. Ai pergezoi Prishtinen per ratifikimin e marreveshjes per shenimin e kufirit me Malin e Zi, e cila e ka afruar Kosoven me procesin e liberalizimit te vizave dhe deshmoi se konsensusi […]

Klan TV – Miratohet ndihma ekonomike

klan

Edhe pse LSI dhe PD braktisen mbledhjen e Keshillit Bashkiak te Tiranes qe ne nisje te saj, keshilltaret e majte kane dhene ok per disa vendime te rendesishme te shtresave ne nevoje. U miratuan vendimi per dhenien e ndihmes ekonomike per 3545 familje ne kryeqytet si dhe vendimi per kompensimin e energjise elektrike per kategorite ne nevoje […]

ABC News – Vrau me sepate bashkeshorten ne Kukes, ndalohet 75 vjeçari

abcnews

Policia e Kukesit ka ndaluar 75 vjeçarin, i cili dyshohet si autori i vrasjes se bashkeshortes se tij ne fshatin Borje. 75 vjeçari, Adem Tale ishte arratisur qe prej dites kur vrau me mjete te forta gruan, 68 vjeçare. Vrasja ka ndodhur naten e 4 prillit. http://abcnews.al/vrau-me-sepate-bashkeshorten-ne-kukes-ndalohet-75-vjecari/

Top Channel – Perkthyesit e shenjave, do rihapen kurset e kualifikimit

Pas problematikes se paraqitur disa dite me pare per mungesen e perkthesve te gjuhes se shenjave, Zv/ministrja e Financave u shpreh se brenda ketij viti do te fillojne kurset e para profesionale per mesimin e gjuhes se shenjave, sepse qendrat e formimit profesional kane fondet e tyre, per te ofruar keto kurse. Personat qe nuk […]

Vizion Plus – Veliaj: “Bizneset shkelin rregullat per mbrojtjen nga zjarri”

Zjarri i rene ne fabriken e riciklimit ne Tirane sipas Bashkise, tregon nevojen per ndryshimin e legjislacionit. Erion Veliaj tha se qytetaret nuk duhet te paguajne per aksidente qe vijne nga mosrespektimi i detyrimeve ligjore qe kompanite duhet te permbushin. https://www.vizionplus.tv/veliaj-bizneset-shkelin-rregullat-per-mbrojtjen-nga-zjarri/

ABC News – Imzot Frendos i jepet shtetesi shqiptare

Presidenti i Republikes, Ilir Meta dekreton dhenien e shtetesise shqiptare per Imzot George Anthony Frendo. Ai eshte Arqipeshkv Metropolit i Tirane – Durres dhe Kryetar i Konferences Ipeshkvnore te Shqiperisë. Presidenti Meta e beri publik vendimin gjate meshes se mbajtur ne Katedralen e “Shen Palit” ne Tirane. Imzot Frendos i jepet shtetësi shqiptare

ABC News – Ulza Eco Park, Klosi: Model i destinaciont te ri turistik

Modeli i pare qe ekuilibron mbrojtjen e mjedisit dhe zhvillimin e turizmit do te zhvillohet ne vendin tone ne liqenin e Ulzes. Ulza Eko Park eshte nisma me e re e ndermarre nga Ministria e Mjedisit dhe Turizmit. Ministri i Mjedisit dhe Turizmit i beri thirrje bizneseve ne kete zone qe te perfitojne nga subvencionet […]