ABC News – Vetëplagoset me armë në banesë 15 vjeçari në Peqin

15 vjecari

Një 15 vjeçar është vetëplagosur me armë zjarri nga pakujdesia në Peqin. Policia njofton se ngjarja ndodhi në banesën e djalit në fshatin Bicaj. Adoleshenti është transportuar menjeherë në Spitalin Rajonal të Elbasanit dhe është në gjendje të rëndë shëndetësore. Sipas burimeve në momentin e vetëplagosjes G.B, ka qënë në banesën e tij i shoqëruar […]

Scan Tv – Fëmijët e kategorive në nevojë, shoqëria civile kërkon më shumë zë në buxhet

femijeria-femije-765x383

Fëmijët e kategorive në nevojë nuk kanë zë mjaftueshëm në buxhet apo dhe përfaqësues në institucionet shtetërore që të merret me problematikat që ata hasin. Këtë shqetësim shoqatat përkatëse e kanë shprehur në komisionin parlamentar të edukimit dhe mjeteve të informimit publik, ku kërkuan mbështetjen e qeverisë. Gjithëpërfshirja në arsim për fëmijët më aftësi ndryshe […]

Ekonomiaelire – Shënohet Dita Botërore e Fëmijëve, Bytyqi premton angazhim që fëmijët të kenë një ambient më të mirë

ministri

Sot në të gjithë botën shënohet Dita Botërore e Fëmijëve, prandaj me këtë rast ministri i Arsimit Shyqiri Bytyqi dhe shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, kanë vizituar shkollën “Mustafë Venhari” në Vushtrri. Ministri Bytyqi bëri të ditur se gjatë kësaj vizite është diskutuar në përgjithësi për të drejtat e fëmijëve dhe për angazhimet […]

Top Channel – Bulqizë, shkollat e kopshtet janë pa ngrohje

Në Bulqizë, dimri është i ashpër dhe banorët ngrohen më së shumti me dru. Por, në disa shkolla dhe kopshte të Fushë Bulqizës, sobat janë aq të vjetra, saqë i kanë nxjerrë jashtë përdorimi. Në këto kushte, e vetmja zgjidhje për nxënësit e mësuesit janë rrobat e trasha. http://top-channel.tv/2018/11/20/ne-klase-pa-ngrohje-ne-fushe-bulqize-mungojne-sobat-ne-kopshte-e-shkolla/