Vizion Plus – Çarja e banesave në Mat, ushtria ndihmon familjet duke montuar çadra

ushtria

Forcat e armatosura kanë përfunduar montimin e cadrave për familjet të cilat prej disa ditësh qëndrojnë në qiell të hapur pasi banesat e tyre u dëmtuan seriozisht nga termeti i fortë i ditës së shtunë në zonën e Matit. Dhjetëra cadra strehojnë një numër të konsiderueshëm banorësh në Macukull të Matit, aty ku shtëpitë pësuan […]

Shqiptarja.com – Të dielën u martua, të hënën i dogji shtëpinë burrit, policia e Fierit: Rudina tentoi të mbysë edhe 2 vajzat e saj

Polica e Fierit zbardh detaje të reja në lidhje me ngjarjen e ndodhur një ditë më parë në fshatin Grecalli të Fierit ku shtetësja Rudina Kishta 42 vjeçe i vuri flakën banesës së bashkëjetuesit të saj. Policia thotë se gruaja para këtij akti ka tentuar të mbysë edhe dy vajzat e saj të mitura. http://shqiptarja.com/lajm/te-dielen-u-martua-te-henen-i-dogji-shtepine-burrit-policia-rudina-tentoi-te-mbyse-eshe-dy-vajzat-e-saj-binjake

DW Shqip – Merkel kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel u shpreh kundër ideve për ndryshimin e kufijve të jashtëm në Ballkanin Perëndimor. “”Integriteti territorial i vendeve të Ballkanit Perëndimor është i përcaktuar dhe i paprekshëm. Kjo duhet të përsëritet gjithnjë, sepse ekzistojnë tendenca që çështje e kufijve të hapet prap. Kjo nuk mund të ndodhë. Duke u nisur nga ky […]

Scan Tv – Statusi i ndërmarrjes sociale. Udhëzimi, përcaktohen procedurat dhe dokumentet

ndermarrjet-11

Subjektet që duan të marrin statusin e ndërmarrjes sociale duhet të ndjekin disa procedura dhe të plotësojnë dokumentacion e nevojshëm. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka nxjerrë udhëzimin përkatës, se si duhet të veprojnë këto subjekte, duke plotësuar kështu kuadrin ligjor. Sipas udhëzimit të botuar në Fletoren Zyrtare, organizata jofitimprurëse me anë të një […]

Klan Tv – BB: Popullsia e Shqipërisë po plaket

tirana-933x445

Emigrimi në masë dhe ulja e lindshmërisë në vend do të kërcënojnë më tej dhe produktivitetin në punë në Shqipëri, çka do të vijë duke u përkeqësuar. Shqetësimi ngrihet nga Banka Botërore, e cila në një raport të publikuar për “Dinamikën e Punës në Shqipëri” analizon se niveli i produktivitetit të punës është më i […]