Nga Eranda, Elbasan/ “Fëmijë pa festa”

pa festa2

Jemi në epokën e zhvilimit dhe të teknologjisë por fatkeqësisht ka ende njerëz që flenë me barkun bosh e që s’kanë mundësi për arsimim. Ky është rasti i familje qe jeton në një fshat të Elbasanit. Familja përbëhet nga 5 persona, dy prindërit dhe 3 fëmijët, i madhi K. 19- vjeç, A. në klasën e […]

“Tungjatjetja…Jetë”, edhe me Eugent Bushpepa

“Le të mos lodhemi duke bërë të mirën;sepse, po të mos lodhemi, do të korrim në kohën e vet.” Me ardhjen e pranverës dhe vetëm pak muaj pas fillimit të një viti të ri, disa i rikthehen objektivave të vendosura në fillim-viti, të tjerë ndërmarrin zotime të reja, por pothuajse të gjithë rinovojnë forcat, energjinë […]

Top Channel – Shijak, 500 nxënës rrezikojnë jetën. Dy shkolla drejt shembjes

top ch

Dy shkolla në Shijak rrezikojnë të mos jenë më. Rreth 500 nxënës bëjnë mësim me turne pasi institucionet arsimore prej vitesh i kanë lënë në mëshirë të fatit. “Fiks Fare” ka bërë një vëzhgim në shkollën 9- vjeçare “Muharrem Dollaku”. Tavani rrezikon të shembet e të zërë fëmijët brenda. Edhe pse kati i tretë është […]

Shqiptarja.com – Vendimi i ri i qeverisë: Libra falas për nxënësit e fillores

libra

Vendimi i ri i qeverisë parashikon që të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në atë të katërt të përfitojnë libra falas. Qeveria ka vendosur të lehtësojë në këtë mënyrë barrën e prindërve, duke i mbuluar kostot e librave me buxhetin e MAS. Vendimi është marrë në mbledhjen e të mërkurës në Këshillin e […]

Monitor – Britania 107 mln dollarë për Ballkanin Perëndimor, fokus lufta e kriminalizimit dhe forcimi i instrastrukturës dixhitale

Ballkani-795-300x200

Britania do të dyfishojë fondet që u ofron vendeve të Ballkanit Perëndimor në 80 milionë funte (106.06 milionë dollarë), si dhe po përgatit ngritjen e numrit të personelit të sigurisë në rajon që të përpiqen të luftojnë krimin e organizuar. Ky financim do të përfshijë gjithashtu ngritjen e kapaciteteve dixhitale të rajonit dhe trajnim të […]