Lajthi në tokën e dibranëve

IMG-20180511-WA0007

Pasi përfundoi shkollën e lartë për administrim biznes në Dibër, Kudreti vendosi të emigrojë sepse nuk po gjente dot një punë. Megjithatë pas 5 muajsh vendosi të rikthehej sepse në Itali dhe Greqi po punonte tokat e të tjerëve, ndërkohë të tijat i kishte lënë djerrë. Sapo u kthye në Shqipëri u vu në kërkim […]

Shqiptarja.com – Pensioni familjar, kushtet e reja dhe si përfitohet

Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka publikuar udhëzimin si përfitohet pensioni familjar. Çdo person që ngelet i vetëm dhe ka në ngarkim fëmijë, mund të marrë pension familjar. Po kështu edhe jetimët si dhe disa kategori të tjera. http://shqiptarja.com/lajm/pensioni-familjar-kushtet-e-reja-dhe-si-perfitohet

Shqiptarja.com – Vrasja e 22-vjeçarit për një karikues, lirohen tre të pandehurit

Gjykata e Tiranës me kërkesë të prokurorit të çështjes ka vendosur të zëvendësojë masën e sigurisë për tre të rinjtë, që kanë qënë të pranishëm në vrasjen e 22-vjeçarit Marvin Mihali. Vendimi për lirimin nga qelia e Dejvi Bitraj, Kridens Alla dhe Marsel Alla, është marrë pak ditë më parë, pasi tre të rinjtë akuzoheshin […]

Shekulli – Greqia çon në parlament Memorandumin e Bashkëpunimit me Shqipërinë

grq-658x365

Komisioni Parlamentar për Politikën e Jashtme dhe Mbrojtjen në Greqi ka miratuar me shumicë votash një projektligj të paraqitur nga Ministria e Jashtme e shtetit helen, mbi Memorandumin e Bashkëpunimit mes Greqisë dhe Shqipërisë. Ky vendim i hap rrugë mbështetjes së Shqipërisë nga Greqia, në rrugën e integrimit europian, në një kohë kur vendi ynë […]

VOA – Wieland në Kosovë: Mos premtoni asgjë për vizat

32C6DD2A-7765-4441-A73F-6AF44A0D79B0_w1023_r1_s

Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, bëri thirrje që të mos bëhen premtime lidhur me afatet për liberalizimin e vizave për Kosovën. Ai i bëri këto komente në Prishtinë, ku po takohet me udhëheqës të institucioneve dhe partive politike. Zoti Wieland tha se tash për tash çështja e liberalizimit të vizave ndodhet në duart e […]