Top Channel – Ngjarje tragjike në Kamzë, vetëvritet me armë një 13-vjeçar

i riu

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e djeshme në lagjen “Laknas të Kamzës. Policia njofton se një 13 vjeçar ka ndërruar jetë, pasi është vetëvrarë me armën e gjahut të babait tij, në një banesë të vjetër në pronësi të familjes së tij. Policia njofton se nga këqyrja paraprake e trupit të viktimës nuk […]

Gazeta Shqiptare – Kompensim ushqimor në shkolla për fëmijët e familjeve në nevojë, ja kriteret

viti-i-ri-shkollor-nis-me-13-shtator-reduktohen-ditet-e-pushimeve_1468662480-b

Një tjetër projektvendim pret miratimin në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak të Tiranës. Përkatësisht do të kompensohet ushqimi për fëmijët e familjeve në nevojë në shkollat ku implementohet projekti pilot “Bëjmë detyrat e shtëpisë”. Ky kompensim ushqimor do ti shtohet masës së ndihmës ekonomike. http://www.gsh.al/2018/11/13/kompensim-ushqimor-ne-shkolla-per-femijet-e-familjeve-ne-nevoje-ja-kriteret/

ABC News – Pranga një 18 vjeçari në Rinas, tentoi të korruptojë policen

rinas

Policia ka vënë në pranga një 18-vjeçar nga Burreli, i cili tentoi të korruptojë nje punonjëse të Policisë Kufitare në Rinas, me 50 Euro për të kaluar në hapësirën Schengen. Sipas policisë, këtij shtetasi i ishte refuzuar dalja nga Republika e Shqipërisë nga punonjësit e Pikës së Kalimit Kufitar Rinas, por ai ka tentuar të […]

Vizion Plus – BE: “Drejtësia” e lufta ndaj krimit, kusht për integrimin

soreca

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka deklaruar se Shqipëria duhet të vazhdojë të përmbushë reformat në mënyrë që të integrohet në Bashkimin Europian. Ai tha se për të luftuar krimin dhe korrupsionin duhet një ministri e Brendshme plotësisht efektive si dhe theksoi se duhet të përmbushet reforma në drejtësi e të luftohet krimi […]

Ivana: Rruga ime nga shtëpiake në drejtimin e Këshillit të Biznesit

Ivana Demiri

Në Libonik të Korçës, prej disa vitesh nuk gjen më toka të lëna djerrë. Gati i gjithë fshati i ka kthyer sytë dhe shpresat tek prodhimet e tokës. Ivana Demiri, para disa vitesh u gjend e pashpresë dhe pa asnjë mundësi për të ndihmuar fëmijët e saj.   “Kam punuar në rrobaqepësi. Më pas u bëra […]