Top Channel – Rama me mësuesit: Të nxjerrim politikën jashtë sistemit arsimor

Dy javë para datës kur pritet të rifillojë viti shkollor 2018-2019, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, pritën në kryeministri në një takim mësuesit. Sipas kryeministrit është vendosur të jepen libra falas për disa kategori nxënësish. Mësuesit e posaçëm për fëmijët me aftësi ndryshe janë një tjetër shqetësim për arsimin shqiptar, ndërkohë […]

Monitor – OECD për Ballkanin: Theksi te konkurrueshmëria dhe inovacioni

balkan

Jakob Fexer është Menaxher i Projektit në programin rajonal të OECD (SEE), i cili ka publikuar botimin kryesor të Konkurrueshmërisë në Europën Juglindore 2018. Vështrimi i plotë fokusohet në 17 fusha kryesore të konkurrencës në Juglindore, përfshirë Ballkanin Perëndimor. Ndër këto fusha të politikave, shkenca dhe inovacioni luajnë një rol të madh, si dhe shoqëria […]

ABC News – Bushati takon Netanyahun, bisedojnë për çështje të sigurisë

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati, po zhvillon një vizitë në Izrael. Bushati u prit në takim nga kryeministri, njëherësh ministri i Jashtëm i Izraelit Benjamin Netanyahu. Zhvillimet në fushën e sigurisë në Lindjen e Mesme dhe në rajonin e Ballkanit, lufta kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm, zhvillimi ekonomik dhe mbrojtja […]

VOA – Shkodër, rëndohet situata e krimit

Vrasja e një biznesmeni pasditen e të shtunës në qytetin e Shkodrës, ka ngritur shqetësimin mbi situatën e krimit në këtë qytet, më i madhi në veri të Shqipërisë. Vrasja e biznesmenit e ka çuar në 6 numrin e përsonave të vrarë brenda tre muajve të fundit. Gjithashtu, dy persona të tjerë rezultojnë të zhdukur […]