Balkanweb – Shpërthen bombola e gazit në një çerdhe të Tiranës

Një bombul gazi ka shpërthyer gjatë orëve të natës te një çerdhe në lagjen Ali Demi në Tiranë. Ngarja ka ndodhur rreth orës 04:00, ndërsa mësohet se nuk ka persona të lënduar. Forcat e zjarrëfikëses ndërhynë për shuarjen e flakëve. http://www.balkanweb.com/lajmi-i-fundit-shperthen-bombola-e-gazit-ne-nje-cerdhe-te-tiranes/

RTSH – Gjykata e Fierit, arrest për 42 vjeçaren

Gjykata e Fierit ka vendosur masën arrest me burg për 42 vjeçaren që i vuri flakën banesës së saj dhe tentoi të mbyste në lumin e Semanit dy vajzat e saj të mitura. Rudina Kishta është arrestuar për veprën penale të zjarrvënies së qëllimshme dhe tentativës për mbytjen në lumë të binjakeve 6 vjeçare. Gjatë […]

Business Mag – Popullsia vijon të tkurret. Malaj: duhen politika aktive për rritje

bebe-femije-foshnje-1

Arben Malaj fton të lexohen dhe interpretohen me kujdes shifrat për projeksionet e popullsisë, ndërkohë thekson se është e vërtetë që bota sot ballafaqohet me një nga sfidat demokrafike më të vështira, plakjen e popullsisë, e cila krijon probleme të mprehta ekonomike, sociale dhe financiare. Sipas tij një rritje demografike nën 2.1% e popullsisë është […]