Scan Tv – Frontex: Rrjedha migratore përmes Shqipërisë pati rritje në qershor

emigrante-300x199

Në qershor, rreth 13 100 kalime të parregullta u zbuluan në rrugët kryesore të migracionit në BE, 56% më pak se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar. Ndërsa në Mesdheun Qendror dhe atë lindor ka rënë fluksi, Ballkani perëndimor, përmes një rruge paralele, atë Shqipëri-Mal i Zi dhe Bosnje e Hercegovinë, ka pasur […]

Vizion Plus – Stuhi e rrëbesh në Shqipëri, përmbytje dhe plazhe të boshatisura

Ka mjaftuar 60 minuta erë e fortë dhe shi për të përmbytur rrugë e institucione, ndërsa janë shkatuar probleme në zonat bredgetare. era e fortë 180 km në ore dhe shiu të rrembyeshëm i kanë dhënë bregdetit panoramën e vjeshtes. Brenda disa minutash, ne qytetin e Vlorës, rrugët janë mbushur me ujë, plazhet janë boshatisur, […]

Bussines Mag – Tkurren sipërfaqet e mbjella me perime dhe ushqim për kafshët

bujqesi

Prej muajsh një kilogram patate në pikat e shitjes së perimeve tregohet me rreth 90 lekë, ose 50% më shtrenjtë se e njëjtja periudhë e një viti më parë. Reshjet e shumta të shiut patën paralajmëruar dëme në prodhimin e kulturave të mbjella në pranverë. Vetë fermerët raportonin se dëmi më i madh në bujqësi […]

RTK – Më 4 gusht përfundon drafti i statutit për asociacionin

rep

Pas katër muajve punë, me 4 gusht pritet të përfundojë drafti i statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Këtë e konfirmon për Radio Kosovën edhe Vinka Radosavljevic, udhëheqëse e ekipit menaxhues, e cila thotë se “drafti i statutit për themelimin e Asociacionit do të përfundojë me 4 gusht, ashtu siç është përcaktuar nga […]