Top Channel – Fëmijët ushqehen keq; Shumë ushqime pa asnjë vlerë

Fëmijët gjatë pushimeve prishin çdo regjim, veçanërisht atë të ushqimit. Prindërit e pranojnë se pothuajse gjithmonë lejojnë fëmijët të konsumojnë ushqime pa vlera ushqyese. Ndërsa ekspertet tregojnë se ku duhet të bëhet kujdes gjatë ditëve të verës. http://top-channel.tv/video/femijet-ushqehen-keq-shume-ushqime-pa-asnje-vlere/

360 Grade.al – Dhuna në familje, ligji i ri garanton edhe fëmijët

dhuna familje

Pas një procesi të gjerë konsultimesh u depozituan në Kuvend propozimet për ndryshimin e ligjit për masat ndaj dhunës në marrëdhëniet familjare, që mundësojnë marrjen në mbrojtje të grave dhe vajzave pa dallim, qofshin në martesë, bashkëjetesë apo lidhje afektive. Kështu, Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë miratoi në parim projektligjin “Për disa shtesa […]

Shekulli – UNHCR: Shqipëria destinacion për refugjatët

unhcr

Muajin e fundit ka pasur rritje të dukshme të migrantëve dhe refugjatëve që kanë hyrë në Shqipëri, si dhe rritje të numrit të kërkesave për azil. Nga muaji janar deri në 13 qershor të këtij viti rreth 2500 vetë kanë hyrë në Shqipëri dhe 1500 kanë kërkuar azil, bën të ditur zyra e UNHCR në […]

Scan TV – 14 qendra shëndetësore do të rindërtohen në Tiranë. Manastirliu: Brenda vitit, nisin edhe 2 projekte madhore në QSUT

manastirliu-1-765x383

Klinika e specializuar për sëmundjet e mushkërive në Tiranë si dhe qendra shëndetësore numër 4 në Njësinë 9 do të rindërtohen brenda këtij viti. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu gjatë turit të llogaridhënies në Njësinë 9 në kryeqytet, ku është njëkohësisht edhe deputete e zonës. Sipas […]

RTK – Thaci: Na presin bisedime të rënda. Synojmë marrëveshje historike.

thaci kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një konferencë për media ka folur sot për takimin e ri me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçic në Bruksel që do të mbahet këtë të diele. Presidenti ka thënë se kjo është faza finale e dialogut ku synohet arritja e një marrëveshjeje historike mes të dyja vendeve. http://www.rtklive.com/sq/news-single.php?ID=274888

Reporter.al – Emigracioni rrit numrin e divorceve në Berat

Gjykata-Berat-600x360

Divorcet zënë peshën kryesore ndër çështjet civile në Gjykatën e Beratit, ndërsa avokatët dhe psikologët besojnë se emigracioni është një ndër shkaqet kryesore të ndarjeve. https://www.reporter.al/emigracioni-rrit-numrin-e-divorceve-ne-berat/

Monitor – Bashkitë e Korçës, Vorës dhe Poliçanit ofrojnë shërbimet më të mira për qytetarët, më të pakënaqurit në…

bashkite

Qytetarët e Korçës, Vorës dhe Poliçanit janë më të kënaqurit në rang vendi me shërbimet që marrin prej bashkive të tyre. Indeksi i kënaqësisë qytetarë u mat nga një anketim që aktivizoi PNUD nëpërmjet projektit STAR në kuadër të matjes së eficencës së njësive të reja të pushtetit vendor që dolën pas reformës territoriale. http://www.monitor.al/bashkite-e-korces-vores-dhe-policanit-ofrojne-sherbimet-te-mira-per-qytetaret-te-pakenaqurit-ne/