ABC News – Dhuna që vret gratë/ Psikologët: Familja vatër ku buron krimi

abc

Sipas psikologut GezimTushe, 80% e krimeve ndodh në familje. “Fenomeni i dhunës në familje në shoqërinë shqiptare është demokratizuar. “Barra më e madhe e dhunës dhe krimit është përqëndruar në familje. Është kthyer në vatër ku buron krimi. 80% e krimeve ndodhin në familje dhe kjo duhet konsideruar si turp social”. http://abcnews.al/dhuna-qe-vret-grate-psikologet-familja-vater-ku-buron-krimi/

Top Channel – Në shkollën e Xhuljetës

Ditën e mërkurë, Xhuljeta Çuni, do të zhvillonte provimin e Matematikës, nëse Xhaferr Mata nuk do ta kishte qëlluar për vdekje, më datë 8 qershor, teksa ishte nisur për t’u testuar në lëndën e Letërsisë. Ndërkohë, lidhur me hetimin që nisi për kallëzimin që Xhuljeta deponoi në komisariatin numër 3, reagoi edhe Shërbimi për Çështjet […]

ABC News – Negociatat Shqipëri-Greqi/ Kryeministri Rama takon Presidentin Meta

Edi-Rama-dhe-Ilir-Meta

Kryeministri Edi Rama është takuar pasditen e djeshme me Presidentin e Republikës Ilir Meta. Burime për ABC News bëjnë të ditur se për rreth 30 minuta është diskutuar për ecurinë e negociatave me Greqinë. Ky takim u bë pas deklaratës që ministri i jashtëm grek Nikos Kotzcias ka bërë në një ligjëratë të mbajtur në […]

Vizion Plus – Peleshi: Prodhimet shqiptare, te sigurta e me standarte

peleshi111sakte

Gjatë vizitës në qarkun e Durrësit, në zonën e Shënvlashit, ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi është ndalur në një fermë, që sipas tij është modeli i fermës shqiptare, sepse operon nën konceptin “contract farming”, ku fermerët, grumbulluesi dhe eksportuesi në marrëveshje mes tyre kanë të garantuar shitjen e produkteve që në momentin […]

Top Channel – Haradinaj: Kosova synon anëtarësimin në NATO

dinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova synon anëtarësimin në NATO si dhe daljen në ndihmë secilit që ka nevojë. Këto deklarata Haradinaj i ka bërë pas zbulimit të memorialit për ushtarët e KFOR-it, që kanë humbur jetën në Kosovë. http://top-channel.tv/2018/06/13/haradinaj-kosova-synon-anetaresimin-ne-nato/

Scan TV – Sigurimi në bujqësi, siguruesit: Kërkon subvencionim nga shteti

Sigurimi i prodhimit bujqësor në Shqipëri ngelet në vlera të papërfillshme. Sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Siguruesve Shqiptarë, Edvin Libohova thotë se sigurimi i bujqësisë është i vështirë, sepse primet janë të larta dhe të papërballueshme për fermerët shqiptarë. Sipas siguruesve, e vetmja zgjidhje për momentin do të ishte subvencionimi nga qeveria i këtyre […]