Nga Xhesika, Tiranë: Këshilla për të qenë të sigurtë online

Xhesika Pasha

Interneti si një mjet komunikimi dhe argëtimi mbart avantazhet dhe disavantazhet e tij. Sot interneti ofron një gamë të larmishme informacioni, ku ne mund të zgjedhim atë më të përshtatshëm për ta përdorur për nevojat tona. Mundësia për t’u argëtuar online është e pakufizuar, larmishmëria e madhe e lojrave dhe programeve të ndryshme të argëtimit, […]

Top Channel – Skandal, shkolla kthehet në lokal ku bëhen ceremonitë mortore e dasmat

ddddddd

Në Shkollën e Mesme të Bashkuar, në Gjergjovinë të Gramshit, shkurtohen orët e mësimit sa herë ka ceremoni mortore ose dasma në fshat. Drekat dhe darkat shtrohet në ambientet e brendshme të shkollës, duke u mohuar mësimin nxënësve. Drejtoresha e shkollës urdhëron shkurtimin e orëve të mësimit, duke i kthyer ambientet e shkollës në lokal […]

Klan Kosova – Shoferi i autobusit ngacmon seksualisht të miturën serbe

auto_perdhunim1532173095

Një vajzë e mitur e ka njoftuar Policinë e Kosovës se është ngacmuar seksualisht nga shoferi i autobusit. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Banjë të Zveçanit dje rreth orës 15:50. Në raportin e policisë vajza e moshës së mitur ka informuar se është ngacmuar seksualisht nga shoferi i autobusit. https://klankosova.tv/shoferi-i-autobusit-ngacmon-seksualisht-te-mituren-serbe/

Klan Tv – Të miturit pre e shantazheve online

Lidhja e të miturve me celularin dhe internetin është shumë e madhe. Përdorimi për një kohë të gjatë dhe pa kontrollin e prindërve bën që ata të bien pre e shantazheve dhe videove. Psikologët e shohin këtë fenomen më të përhapur në shkollat 9-vjeçare. “Grupmosha 15-17, pra adoleshentët vuajnë më shumë nga shantazhimi i videove. […]

Monitor – Zyrtare/ OBSH: Shqipëria, vend problematik për përhapjen e fruthit

fruth-300x200

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka lëshuar një paralajmërim të fuqishëm në Evropë, pasi sipas saj, prevalenca e infeksioneve të fruthit është në shkallën më të lartë në një dekadë. Sipas të dhënave, mbi 92% e rasteve të raportuara ishin të pranishme në vetëm 10 vende: Ukraina me numrin më të madh në 53218 raste, Itali […]