ABC News – Rreth 300 gra të një biznesi fason në protestë

Rreth 300 gra, të cilat punojnë në biznesin fason në Shkodër protestuan për kushtet e vështira të punës së tyre dhe rritjen e vazhdueshme të normave nga ana e punëdhënësve. Gratë kërkojnë rritjen e pagave të tyre dhe thanë se normat e vendosura janë të papërballueshme, dhe nuk mund të nxjerrin dot as një rrogë […]

Top Channel – Psikologia: Përqafimi në kurikulat e shkollës lufton bullizmin

Danimarka e ka gjetur rrugën e saj për të rritur breza që kanë si bazë ndjeshmërinë ndaj tjetrit, duke luftuar në këtë mënyrë edhe bullizmin. Ajo ka futur si lëndë shkollore, përqafimin. Elona Hasko, eksperte për mirërritjen sociale të fëmijëve u shpreh se edhe Shqipëria mund të ndjekë shembullin e Danimarkës për të luftuar bullizmin. […]

VOA – Hahn në Tiranë: Të ruhet ritmi i reformave

hahnn

Komisioneri europian për Zgjerimin Johannes Hahn, vizitoi mbrëmjen e së enjtes Tiranën ku u takua me kryeministrin Edi Rama për të diskutuar përparimin në reformat që lidhen me integrimin në BE dhe zhvillimet e fundit politike në rajon. Shteti i së drejtës dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit vlerësohen si ndër çështjet kyçe […]

Top Channel – Presidenti Meta dekreton Ramën ministër për Europën dhe Punët e Jashtme

ramameta

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar këtë të premte kryeministrin Edi Rama, për të pasuar në postin e ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushatin. Rama e gjeti këtë si një zgjidhje të përkohshme, derisa të ngrihet Gjykata e re Kushtetuese, që do të zgjidhë ngërçin mes Kryeministrisë dhe Presidencës. http://top-channel.tv/2019/01/18/presidenti-meta-dekreton-ramen-minister-per-europen-dhe-punet-e-jashtme/