Birn – Bebet vdesin në maternitet për mungesë inkubatorësh

bebet

Të dhënat zyrtare të siguruara nga BIRN dhe intervistat me mjekë dhe drejtues spitalesh tregojnë se maternitetet shqiptare kanë një mungesë të theksuar inkubatorësh dhe pajisjesh mjekësore të nevojshme për të trajtuar foshnjet e lindura para kohe. Një situatë e rënduar prej vitesh që po rrit në mënyrë alarmante vdekshmërinë foshnjore. Shifrat e vdekshmërisë foshnjore […]

ABC News – Luhatjet e temperaturave, mjekët: Më të riskuar bebet dhe fëmijët

Të dhënat zyrtare të siguruara nga BIRN dhe intervistat me mjekë dhe drejtues spitalesh tregojnë se maternitetet shqiptare kanë një mungesë të theksuar inkubatorësh dhe pajisjesh mjekësore të nevojshme për të trajtuar foshnjet e lindura para kohe. Një situatë e rënduar prej vitesh që po rrit në mënyrë alarmante vdekshmërinë foshnjore. Shifrat e vdekshmërisë foshnjore […]

Exit.al – Vazhdon protesta në Tiranë, Rama takim me studentët në Vlorë

Në ditën e 15-të të protestës, studentët vazhdojnë me të njëjtin qendrim: nuk ka tërheqje nga 8 kërkesat dhe kërkojnë plotësimin e tyre pa negociata. Edhe sot, studentët kanë bojkotuar mësimin dhe pasi janë mbledhur në fakultetet përkatëse, po marshojnë drejt kryeministrisë. Ndërkohë Kryeministri Rama po merr pjesë në një takim me studentë në Universitetin […]

VOA – Trump: Koha për një marrëveshje Kosovë – Serbi

trump

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë thirrje që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje pajtimi ndërmjet tyre. Në një letër drejtuar presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, presidenti Trump përmend takimin në Paris gjatë shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Shtetet e Bashkuara, thuhet në letër, kanë investuar shumë për […]

Ti je dhuratë

DSC_3504

Pak para festave të fundvitit, mbi 100 fëmijë në Shkodër kanë zgjedhur një formë unike, jo vetëm për të festuar, por edhe për të na kujtuar se ata përballen me dhunë në jetën e tyre. Zëvendëskryeministrja znj. Senida Mesi dhe Drejtoresha e World Vision për Ballkanin Perëndimor znj. Eljona Boçe Elmazi u ftuan nga fëmijët në këtë […]