VOA – Trump: Koha për një marrëveshje Kosovë – Serbi

trump

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë thirrje që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje pajtimi ndërmjet tyre. Në një letër drejtuar presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, presidenti Trump përmend takimin në Paris gjatë shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Shtetet e Bashkuara, thuhet në letër, kanë investuar shumë për suksesin e Kosovës, si një shtet i pavarur dhe sovran. Unë pres që në Shtëpinë e Bardhë, t’ju mirëpres ju dhe presidentin Aleksander Vuçiç, për të kremtuar atë që do jetë një marrëveshje historike”, thuhet në letrën e presidentit Trump.

https://www.zeriamerikes.com/a/us-trump-kosovo/4705663.html