iShkodranet – Përurohet hapësira zhvillimore në shkollën Skënderbeg të Bashkisë Shkodër

Drejtoresha e World Vision

Është përuruar me ndihmën e World Vision hapësira zhvillimore në shkollën “Skenderbeg” të qytetit të Shkodrës. Modeli inovativ i shërbimeve të integruara bazohet mbi nevojat e ndryshme në edukimin dhe zhvillimin e fëmijëve, e që nxit partneritetin mes shkollës dhe profesionistëve/specialistëve për të ofruar shërbime të integruara psiko-sociale, zhvillimore, terapeutike brenda hapësirave shkollore me qëllim […]

Shqiptarja.com – Lezhë/ Zjarr në mensën e kopshtit ‘Besëlidhja’, nuk ka të lënduar por vetëm dëme materiale

Mensa e kopshtit “Besëlidhja” është përfshirë këtë të hënë nga flakët. Raportohet se zjarri është shkaktuar nga mbingarkesa e rrjetit elektrik që ka sjellë për pasojë djegien e transformatorit. Fatmirësisht nuk ka patur të lënduar por vetëm dëme të vogla materiale. Por pavarësisht kësaj, zjarri ka shkaktuar frikë dhe panik tek edukatoret pasi në ambientet […]

Monitor – Sondazhi i KE: Shqiptarët më të pakënaqurit me arsimin në Europë

arsim3-768x600

Shqiptarët janë më të pakënaqurit në Europë me arsimin dhe janë njerëzit me të ardhura të ulëta të cilët e vuajnë më shumë. Sipas Anketës së Cilësisë së Jetës, të zhvilluar nga Komisioni Europian, Shqipëria ka nivelin më të ulët të kënaqësisë me arsimin edhe në krahasim me vendet e tjera kandidate për t’u anëtarësuar. […]