VOA – Arrestime në Shkodër nën dyshimet për trafik njerëzor

shkoder

5 shtetas nga Shkodra, Malësia e Madhe dhe Tirana u arrestuan sot nga policia, ndërsa një tjetër u shpall në kërkim, pasi dyshohen si pjesëtarë të një grupi kriminal që vepronte në trafikun e qenieve njerëzore. Sipas policisë së Shkodrës, gjatë një hetimi disa mujor është vertetuar me prova se të arrestuarit për një periudhë […]

Opinion.al – Skandali me fëmijën 4-vjeçar, digjet në kopshtin e Tiranës

kopshti-bota-e-femijeve-2-768x514

A.H. ndiqte Kopështin Nr. 1 në Tiranë dhe më 29 gusht 2018, pasi u kthye në shtëpi, filloi të sillej në mënyrë të pazakontë. Kur nëna e tij u përpoq t’i hiqte këmishën për t’i bërë dush, ai kundërshtoi duke u acaruar emocionalisht dhe duke u sjellë në mënyrë të frikësuar. E ëma zbuloi se […]

Top Channel – Varësia nga videolojërat, psikologët: Mund të sjellë çrregullime serioze te fëmijët

Një varësi në rritje ndaj lojërave teknologjike e vërejnë edhe psikologët. Ata këshillojnë prindërit të kujdesen më tepër për edukimin e fëmijëve pasi ç’rregullimet mund të jenë serioze. “Këta fëmijë fillojnë të kenë problem në marrëdhëniet familjare. U prishet gjumi pasi qëndrojnë shumë natën. Kanë një zhvillim më të ngadaltë fizik dhe psikik. http://top-channel.tv/2018/10/31/varesia-nga-videolojerat-psikologet-mund-te-sjelle-crregullime-serioze-te-femijet/

Balkan Insight – Politikanët e Ballkanit shfrytëzojnë fëmijët si avantazh politik

Children_blog_640

Fëmijët shpesh janë përdorur si mjete propagandistike politike duke i bërë fushatë politikanëve dhe linjave të ashpra nacionaliste në Ballkan – duke ngritur shqetësime se brezat e rinj po indoktrinojnë me vlera të paligjshme. Femijet shpesh janë përdorur për të nxitur ideologjinë politike dhe partitë politike në parti të ndryshme politike në Jugosllavi (pionierët e […]

Tungjatjeta, Arta!

Herën e parë që kemi takuar Artën nga fshati Xyrë i Librazhdit, ajo ishte 7 vjeç. Nuk ecte dot vetë dhe nuk qëndronte dot në këmbë. Madje, ajo nuk nuk ecte dot as këmba-dorazi. E vetmja mundësi për të lëvizur ishte të mbahej tek e ëma, Florina. Pyetja që ajo i bënte vazhdimisht nënës së […]