Top Channel – Viti i ri shkollor, fluks për analiza. ASHR shton sportelet dhe orarin

ASHR

Fillimi i sezonit të ri shkollor ka rritur dhe numrin e kërkesave për analiza ndaj fëmijëve, të nevojshme për t’u dorëzuar për vitin e ri shkollor. Për të përballuar fluksin e shtuar, si edhe për t’u ardhur në ndihmë prindërve që angazhohen për të mbledhur analizat e nevojshme për fëmijët e tyre, Autoriteti Shëndetësor Rajonal […]

Vizion Plus – Bushati: Rinia, burimi ynë unik për ndërtimin e modelit të vetëm të paqes

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati dhe Sekretari i Përgjithshëm i Zyrës Rajonale të Bashkëpunimit Rinor, Djuro Blanusa nënshkruan Marrëveshjen e vendit pritës ndërmjet Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe Zyrës Rajonale të Bashkëpunimit Rinor (RYCO). https://www.vizionplus.tv/bushati-rinia-burimi-yne-unik-per-ndertimin-e-modelit-te-vetem-te-paqes/

DW Shqip – Merkel për Kosovën: Mbështesim çdo dialog që sjell rezultate

merkel

Merkel tha pas një takimi me homologun e saj kroat në Berlin se kishte telefonuar me Trumpin një ditë më parë. Ajo thotë se mbështet çdo dialog që sjell rezultate, por thekson njëherazi edhe se integriteti territorial siç ekziston sot, është një dimension i rëndësishëm. Prandaj sipas kancelares, duhet të ketë kujdes që veprimet në […]

Vizion Plus – Kisha merr 100 emigrantë të anijes “Diccioti”

noticia-inmigrantes-catania-barco-diccioti

Autobusi me 100 emigrantët e tjerë të anijes Diciotit mbërriti në Rocca Di Papa gjatë natës. Ata do të qëndrojnë për disa ditë para se të shpërndahen në dioqezat e ndryshme që kanë dhënë miratimin nga Kisha Katolike. Refugjatët janë strehuar në qendrën e emigrantëve të kësaj qyteze nën kujdesin e Kishës. 40 emigrantët e […]

ata.gov.al – Anti-depresantë pa recetë për adoleshentët, masa për ndërhyrje drastike

masa-696x455

Takimi javor me koordinatorët e bashkëqeverisjes ka publikuar një rast denoncimi të qytetarëve të cilët ndjehen të shqetësuar dhe të kërcënuar nga shitja pa recetë e medikamenteve antideprasantë në farmaci. Në fokus ishte denoncimi i një qytetareje, e cila punon në shërbimin e infermierisë në familje. Gjatë punës së saj ajo është ndeshur me raste […]