Hapësira miqësore dhe asistencë psiko-sociale për të miturit në konflikt me ligjin

41401660_820417911466690_3819958442936762368_o

“Ky është komisariati i parë në Tiranë, ku të miturit do të trajtohen me standarde në përputhje me të drejtat e tyre ligjore, jo vetëm përsa i takon ambienteve fizike, por edhe qasjes së oficerëve të policisë gjyqësore që janë në kontakt të drejtëpërdrejtë me ta. Është e rëndësishme që të gjithë aktorët e përfshirë […]

Scan Tv – Librat falas. Hyn në fuqi vendimi, shtohen kategoritë përfituese

LIBRA-SH-740x383

Ndryshe nga një vit më parë, nxënësit e klasës së parë deri në klasën e katërt do të përfitojnë librat shkollorë falas. Një muaj para nisjes së shkollës, qeveria ka miratuar ndryshimet në udhëzimin e përbashkët të ministrisë së Arsimit dhe asaj të financave për procedurat e përdorimit të fondeve të buxhetit të shtetit për […]

ata.gov.al – Vlorë, plan masash për ndalimin e shfrytëzimit të të miturve

prefekture-696x522

Një sërë masash do të merren nga institucionet vendore në qarkun e Vlorës, për ndalimin e shfrytëzimit të të miturve. Kjo u bë e ditur gjatë takimit që prefekti i qarkut Vlorë, Flamur Mamaj, zhvilloi me Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë, Bashkinë Vlorë, Qendrën “Vatra”, Shërbimin Social Shtetëror dhe Njësinë e Mbrojtjes së Fëmijëve Bashkia […]

Klan Kosova – Gjakova proteston për vrasjen e nënës me të bijën

gjakova

Shoqëria Civile e Gjakovës në përkrahje nga Rrjeti i Grave të Kosovës organizojnë marsh në Gjakovë për të kundërshtuar vrasjen e 40 vjeçares dhe vajzës së saj, në Brekoc dhe për të kërkuar përgjegjësi nga institucionet e Kosovës për këtë dhe shumë raste të tjera të dhunës në Kosovë. “”Dështimi në ofrim të mbrojtjes për […]

Scan Tv – Të ardhurat nga artizanati, Klosi përpunuesve: Shfrytëzoni lehtësitë fiskale për të rritur ekonominë

Përpunuesit e produkteve shqiptare duhet të shfrytëzojnë lehtësitë fiskale të ligjit të zejtarisë dhe atij për agroturizmin, për të rritur ekonominë e tyre familjare. Ky ishte apeli i Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi i cili sëbashku me Ministrin Ditmir Bushati vizituan panairin e Artizanatit, të zhvilluar në Velipojë. Klosi theksoi se artizanati, prodhimet […]

Monitor – Shqiptarët po bëhen si europianët; Rritet numri i familjeve të vogla

familje-me-1-ose-2-anetare (1)

Numri i familjeve më një ose dy anëtarë në Shqipëri është rritur. Mesatarisht në 2017-n, 16% e familjeve kishin në përbërjen e tyre një ose 2 pjesëtarë. Bazuar në të dhënat e INSTAT dhe në përllogaritjen e “Monitor”, numri i familjeve të vogla në vend është rritur me 2% krahasuar me një vit më parë. […]