Tender for Translation/ Proofreading/ Interpreting Alb-Eng-Alb

Postuar: 29/06/2018 World Vision Albania is seeking to contract freelancers or registered company for the provision of Translation/ Proofreading/ Interpreting for language pair Alb-Eng-Alb. All Interested applicants should express their interest to participate in this tender process, within 6 July, 2018. 17.00 hrs, at Adela_Gjergji@wvi.org ________________________________________________________________________________________ World Vision International is a Christian, community based and child […]

Nga Vekisa, Dibër: “Fshati dhe qyteti i ndryshëm, adoleshentët të barabartë !”

Vekisa Vranici

Të ndryshëm, por të barabartë! Vazhdimisht në komunitetin tonë ndarjet që vijnë si pasojë e origjinës kanë qenë të pranishme. Adoleshentët si pjesa më e ndjeshme e reagimeve shoqërore vuajnë nga përceptimet e vrazhda, të cilat qëndrojnë boshe përballë vlerave që ata mbartin si individë. Prandaj e shtojmë si të nevojshme pyetjen: “A duhet të […]

Të festosh familjen…

SH5B4098

“Nuk ka formula në edukim e fëmijëve. Unë të njëjtën edukatë i kam dhënë tre fëmijëve të mi, por jo të tre kanë ndjekur të njëjtën rrugë. Djali i madh ka qënë më problematik krahasuar me fëmijët më të vegjël. Por sot jam e lumtur që mora pjesë në trajnimin “Festojmë Familjen”. Kam patur mundësinë që […]

Nga Klea & Antonela, Elbasan/ “Trishtim dhe gëzim”

trishtim dhe gezim image

Ngjarjet në këtë vend të vogël nuk kanë fund. Edhe pse një fshat i thjeshtë me pak banorë, ata bëjnë gjithçka për njëri-tjetrin. Ndodhemi në një nga fshatrat e Elbasanit. Një nga familjet e këtij fshati pas shumë vuajtjeve që pati kaluar, u zgjua një mëngjes me një lajm të bukur dhe kjo u bë […]

Shqiptarja.com – “Tarragona 2018”, Luiza Gega triumfon me medalje ari në Lojrat Mesdhetare

Atletja shqiptare Luiza Gega ka triumfuar në Lojërat Mesdhetare “Tarragona 2018”, duke fituar medalje ari në disiplinën 3000 metra me pengesa. Gega e cila është edhe ambasadore e World Vision, regjistroi kohën 9’27”73. Kjo ishte medalja e parë e artë për Shqipërinë në Lojërat Mesdhetare të këtij edicioni. http://shqiptarja.com/lajm/videoluiza-gega-triumfon-me-medalje-ari-ne-lojrat-mesdhetare

Vizion Plus – Të dhurosh flokët për një buzëqeshje

Një nisëm për dhurimin e flokëve për fëmijët qv vuajnë nga kanceri ka nisur me qëllim për sensibilizimin dhe ndihmën ndaj fëmijëve që u duhet të përballen me pasojat që vijne nga kjo sëmundje. Një punë e vështirë dhe e mundimshme për disa vullnetareë të rinj që kërkojnë të kthejnë sado pak buzëqeshje për fëmijët. […]

Klan Kosova – Arrestohet një grua që braktisi fëmijët

arrest-1

Në rrugën “Xhevdet Doda” në Prishtinë të enjten është ndaluar nga policia një grua e komunitetit romë nën dyshimin se ka kryer veprën penale “Keqtrajtim apo braktisje fëmijës”. Gjatë zbatimit të planit operativ nga Policia, duke kërkuar lëmoshë së bashku me tre fëmijë është takuar dhe është ndaluar e dyshuara femër Rome ndaj të cilës […]

Shkrim nga Debora, Tiranë: “Pa dhunë”

Sair-Sozinha

Një grua rreth të tridhjetave, ndan me ne kujtimet e saj të fëmijërisë. Sot, nënë e një vajze të vogël, ndan shqetësimet prindërore duke reflektuar rreth mënyrës së edukimit të së saj në vegjëli. Nga përjetimet e vështira e të trishta në vegjëli, ajo do të bëhet një shembull i denjë për vajzën e saj […]