“Ditën që do ecë e gjithë Shqipëria do të jetë e imja!”

Valentina foto 3 (1)

Valentina jeton me djalin e sëmurë dhe vajzën në një hapësirë 2 m2, në oborrin e shtëpisë së babait në Dibër. U martua kur ishte 19-vjeç, por jeta i solli jo pak pengesa që duhet t’i përballojë e vetme. “Kam një fëmijë të sëmurë 9-vjeç. Ndër vite, e nga njëri mjek te tjetri i janë […]

Për miken dhe familjen time…

klea foto 2 (1)

Klea është vlerësuar me notë maksimale në të gjitha lëndët mësimore dhe jo rrallë herë ka marrë fletë lavdërimi. 17 vjeçarja është në vitin e tretë gjimnaz e tregon se më në fund shqetësimi i saj për të vazhduar shkollën e lartë për mjekësi ka filluar të marrë zgjidhje: “Një ditë sa u ktheva nga […]

“Fjalët që kurrë nuk u rritën”

Semiljana Azisi

Sot, si çdo ditë tjetër Andra ishte zgjuar e shikonte larg me shikimin e zbrazët. Gjithë zërat që i pushtonin  mendjen ishin aty brenda, të kyçur fort e siguruar për të mos dalë kurrë si zë i rritur. U ulëm në karrigen e vjetër. Pas atij rehatimi modest nisëm bisedën. Mamaja tregonte për jetën e […]

Tiranë, gruaja shtatzënë apel për ndihmë: Dua strehë për fëmijët

TIRANË-Thirrja për të mbledhur të pastrehët në qendrat sociale, e ka sjellë këtë nënë të dy fëmijëve të mitur në qendrën sociale të Laprakës. Anila Bardhi është 25 vjeç. Djali i saj i madh është 4 vjeç dhe i vogli 2 vjeç, ndërkohë që është duke pritur fëmijën e tretë. Në këto ditë të ftohta […]

Maria kërkon shkollën. Romët në Gjirokastër, fëmijët nuk janë në gjendjen civile

Maria është 10-vjeç, por e kalon ditën duke u endur rreth çadrës së familjes së saj rome, pranë përroit malor të lagjes “Zinxhira” në Gjirokastër. Ajo e ka braktisur shkollën, por dëshiron të rikthehet. “Kam shkuar në shkollë, por më tha të sillja certifikatën. 5 ditë shkova në shkollë”, tregon Maria. Nëna e saj Diana […]

Thaçi-McCain: Domosdoshmëri themelimi i ushtrisë së Kosovës

thaci1-1484166322-9777523_1484210501-8171179

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po qëndron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vizitë zyrtare, është takuar sot me senatorin republikan, John McCain. “Sapo përfundova një takim tjetër tepër të rëndësishëm me senatorin John McCain, që padyshim përveç që është një hero i gjallë amerikan, ai është edhe një mik shumë i […]