Të kontribuosh për moshatarët e tu

51580563_316793978961550_3508402790890209280_n

Shkëlqim është 18 vjeç nga fshati Kijevë, komuna e Malishevës në Kosovë. 7 muaj më parë ai, si shumë të rinj të tjerë në fshatin e tij, ishte një i ri pa vetëbesim, me një përditshmëri bosh, pa aktivitete dhe mundësi angazhimi, si dhe pa një prespektivë punësimi në të ardhmen.  “Kijeva është një zonë […]

Balkanweb – Ngacmoi seksualisht 15-vjeçaren, arrestohet polici në Shkodër

dhunuesi

Policia e Shkodrës ka arrestuar një punonjës policie në Malesinë e Madhe, pasi dyshohet se ka ngacmuar seksualisht një të mitur 15-vjeçare. Në pranga ka përfunduar shefi i policisë në zonën Grumiere në Malësinë e Madhe, Berhan Bajrakurti.Denoncimi për punonjësin e policisë është bërë nga nëna e 15-vjeçares, e cila ka thënë se shefi i […]

Top Channel – Një muaj paraburgim për mësuesin e Drenasit

Mësuesit që akuzohet se ka përdhunuar vajzën nga Drenasi i Kosovës, i është dhënë masa e paraburgimit për një muaj, ndërkohë që debatet dhe zemërimi në vend është i madh. Mediat kosovare kanë raportuar të paktën edhe dy raste të tjera abuzimi. Një në Gjakovë, ku Prokuroria ka ngritur aktakuzë ndaj një mësuesi, që dyshohet […]

VOA – Tiranë: Protestë e heshtur kundër dhunimit të vajzave

Në Tiranë u zhvillua dje një protestë e heshtur në mbrojtje të vajzave të dhunuara. Protesta mori shkas nga dhunimi i një gjimnaziste në Kavajë, por protestueset thanë se ajo është vetëm një nga shumë raste të tjera. Pjesëmarrëset në tubim pohuan se shumë vajza të tjera janë të rrezikuara nga dhuna fizike e psikologjike […]

Klan Tv – UNICEF: 25% e fëmijëve bisedojnë me të panjohur

Fëmijët mbi moshën 9 vjeç në Shqipëri kanë akses të palimituar në internet. Një raport i UNICEF ka nxjerrë në pah se 77% e fëmijëve përdorin telefonin çdo ditë dhe qëndrojnë mesatarisht 3 orë online, duke përdorur edhe kamerën pa dijeninë e prindërve. Shifrat bëhen alarmante kur sheh se 25% e fëmijëve bisedojnë online me […]