Reporteri

Reporteri

You are here

Reporteri është blogu ku të rinjtë nga zona dhe komunitete të ndryshme të Shqipërisë ndajnë mendime dhe sjellin në vëmendje çështje që i shqetësojnë.Ata jetojnë në qytete dhe fshatra të largëta të Shqipërisë, por janë të bashkuar në qëllimet e tyre.


Përmes shkrimeve dhe fotove të ndryshme, ata na njohin me Shqipërinë e tyre; me nevojat dhe shqetësimet që kanë adoleshentët dhe të rinjtë. Nuk janë ende profesionistë, por janë të vërtetë dhe përcjellin shumë energji e pasion përmes shkrimeve të tyre që na bëjnë të shohim realitetin me sytë e të rinjve. Gazetarët e mirënjohur Fatos Baxhaku, Monika Stafa, Elira Canga, Armand Mero dhe jo vetëm kanë qenë disa prej trajnuesve të të rinjve.Nga Laura, Dibër: Historia e Emirit

6/ 12/ 2018

Dhuna është një prej fenomeneve më të shpeshta në ditët e sotme, që prek mijëra familje dhe fëmijë. Këtë fenomen e ka jetuar në kurriz dhe një djalë, që quhet "Emir".

Më Shumë

Nga Iljada, Korçë: “Të fortët” e shkollës po i shkatërrojnë fëmijërinë

8/ 11/ 2018

“Kur një fëmijë shkel në shkollë për herë të parë ndjen diçka që nuk mund ta përshkruajë. Madje, dikush si unë ëndërron ditën që të bëhet mësues.”

Më Shumë

Nga Klea & Antonela, Elbasan/ Një lule e “thyer”

8/ 11/ 2018

Pavarësisht përpjekjeve për të qenë një shoqëri e denjë, nuk po arrijmë dot të largojmë fenomenin e dhunës, një fenomen i lindur bashkë me shoqërine njerëzore. Shpresh ndodh që dëgjojmë apo shikojmë raste dhunë, që në rastin më të keq, merr një jetë njerëzore dhe në rastin më të mirë, ndryshon rrjedhën e jetës  së atyre që preken.

Më Shumë

Nga Brajan, Kurbin/ Mund të isha unë në vendin e tij...

7/ 11/ 2018

"Bëje nëse e do xhupin… ",- kjo fjali me një ton të përzier mes ironisë, agresivitetit dhe kërcënimit me tërhoqi vëmendjen një ditë në oborrin e shkollës. Ishte një djalë pa xhup në një mot relativisht të ftohtë që po mbahej peng nga dy të tjerë. Nuk e di pse, por po ndjehesha në faj.

Më Shumë

Nga Arjola, Durrës/ "Kurrë mos u mposhni!"

25/ 10/ 2018

Bullizmi është një fenomen që ka ekzistuar prej shumë kohësh në shoqërinë tonë, por kohët e fundit duket se e kemi hasur dhe se po flitet për të. Shumë njerëz të komunitetit ku unë jetoj, ende nuk janë të informuar lidhur me këtë term, madje-madje nuk e dinë se çfarë përfaqëson ky fenomen në vetvete.

Më Shumë

Nga Armando, Dibër/ “Mos hesht!”

18/ 10/ 2018

Po e filloj shkrimin tim me një pyetje për bashkëmoshtarët e mi. Çfarë kuptoni ju me heshtje? Është ai momenti kur nuk di, apo nuk do që të japësh një përgjigje?

Të heshtësh do të thotë të mbyllësh gojën, sepse nuk ke guxim të tregosh të vërtetën. Them kështu sepse një rast dhune në shkollën tonë ku unë studioja tronditi të gjithë nxënësit dhe mësuesit, disa muaj më parë.  

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Juliani
Librazhd
Alesia
Shqipëri
Sara
Shqipëri
Ana
Shqipëri
Marigleni
Shqipëri
Elvani
Librazhd
Selma
Shqipëri
Soni
Shqipëri
Jasmina
Shqipëri
Emanueli
Shqipëri
Altin
Shqipëri
Bruna
Shqipëri
Donaldi
Shqipëri
Leonora
Shqipëri
Klajdi
Shqipëri
Oligerta
Shqipëri
Arta
Shqipëri
Irena
Shqipëri
Emiljano
Shqipëri
Ardiani
Shqipëri
Fjorida
Librazhd
Arjani
Shqipëri
Gabriela
Shqipëri

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Vëllezërit Manastirli”, Ndërtesa nr. 4,
    P.O.Box 1725, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: worldvisionalbania@wvi.org

empty

Na Ndiqni