Reporteri

Reporteri

You are here

Reporteri është blogu ku të rinjtë nga zona dhe komunitete të ndryshme të Shqipërisë ndajnë mendime dhe sjellin në vëmendje çështje që i shqetësojnë.Ata jetojnë në qytete dhe fshatra të largëta të Shqipërisë, por janë të bashkuar në qëllimet e tyre.


Përmes shkrimeve dhe fotove të ndryshme, ata na njohin me Shqipërinë e tyre; me nevojat dhe shqetësimet që kanë adoleshentët dhe të rinjtë. Nuk janë ende profesionistë, por janë të vërtetë dhe përcjellin shumë energji e pasion përmes shkrimeve të tyre që na bëjnë të shohim realitetin me sytë e të rinjve. Gazetarët e mirënjohur Fatos Baxhaku, Monika Stafa, Elira Canga, Armand Mero dhe jo vetëm kanë qenë disa prej trajnuesve të të rinjve.Nga Paola, Lezhë/ Të luftosh për veten

14/ 06/ 2019

Eta është 14 vjeçe dhe para disa vitesh ka humbur babain. Për shkak të pamundësisë së saj ekonomike, shokët dhe shoqet e klasës e ngacmojnë. Sikur të mos mjaftojë, ajo vuan edhe nga disa probleme shëndetësore. Eta është edhe e sëmurë nga veshkat, gjë që herë pas here i sjell shqetësime. 

Më Shumë

Kristina, Librazhd/ Interneti, zhvillim por edhe rrezik

6/ 06/ 2019

Varësia ndaj internetit, rreziku dhe pasiguria që vjen nga përdorimi i pakontrolluar i tij, është një problematikë e mprehtë për adoleshentët sot në Shqipëri. Kristina 14 vjeç nga Librazhdi pjesë e blogut “Reporteri”, e ka projektuar shqetësimin e saj dhe moshatarëve, në formën e një foto-eseje.

Ndiqeni...

Më Shumë

Dilema...

22/ 05/ 2019

Nëpërmjet ilustrimeve të veçanta të Xhesikës nga Tirana, pjesë e blogut "Reporteri", vjen historia e Stelës... Dilemat e saj për të folur me moshatarët e saj për dhunën brenda mureve të shtëpisë, por dhe dilemat e tyre për të qenë pranë saj, apo për t'u treguar indiferentë... 

80% e prindërve pohojnë se e përdorin dhunën si mjet disiplinimi.

Ndiqni historinë... 

Më Shumë

Foto-ese/ Një lojë e gabuar...

19/ 04/ 2019

Një lojë e thjeshtë mes shokëve të klasës, që në një moment u shndërrua në një dhunë fizike dhe psikologjike për njërin prej tyre…

Historia që Markela, reporterja nga Kurbini ka fokusar në foto-reportazhin e saj është një prej rasteve sesi në jo pak raste fëmijët në Shqipëri, e konsiderojnë dhunën pjesë të lojës…

Më Shumë

Foto-reportazh/ Historia e Lindës...

17/ 04/ 2019

Linda është 10 vjeç, ajo jeton në Kurbin. Shkolla i është shndërruar në makth. Ajo mendon ta braktisë atë… Lunida, është pjesë e blogut “Reporteri” dhe përmes fotove ka vendosur të ndajë me ju historinë e mikes së saj.

36.5% e fëmijëve pohojnë se kanë qenë objekt talljeje

Sa prej jush, janë ndier kështu?

 

 

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Klajdi
Shqipëri
Irena
Shqipëri
Gabriela
Shqipëri
Selma
Shqipëri
Donaldi
Shqipëri
Arjani
Shqipëri
Altin
Shqipëri
Emanueli
Shqipëri
Juliani
Librazhd
Marigleni
Shqipëri
Jasmina
Shqipëri
Alesia
Shqipëri
Leonora
Shqipëri
Ana
Shqipëri
Sara
Shqipëri
Oligerta
Shqipëri
Soni
Shqipëri
Fjorida
Librazhd
Elvani
Librazhd
Arta
Shqipëri
Ardiani
Shqipëri
Bruna
Shqipëri
Emiljano
Shqipëri

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Vëllezërit Manastirli”, Ndërtesa nr. 4,
    P.O.Box 1725, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: worldvisionalbania@wvi.org

empty

Na Ndiqni