Lajmet e Fundit

Lajmet e Fundit

You are here

“Gjë e gjallë të mban gjallë”

20/ 02/ 2017

“Gjë e gjallë të mban gjallë, më thoshte gjyshi dikur. Kam qenë jo më shumë se 7 vjeç atëherë, sot jam 42. Nuk më shkonte ndërmend se vërtetë do të vinte një ditë kur kjo shprehje do ishte e lidhur kaq ngushtë me mua, familjen e ushqimin tonë të përditshëm.

Më Shumë

Leksion nga një 13-vjeçar

17/ 02/ 2017

Periferitë e vendit nuk i ofrojnë shumë mundësi fëmijëve dhe të rinjve për të mësuar, argëtuar apo për tu angazhuar. Për shumë prej tyre, shkolla është i vetmi vend jashtë shtëpisë ku takojnë njerëz të rinj apo mësojnë gjëra të reja*. Ashtu është edhe për Leonardin, 13 –vjeçarin që jeton në Durrës.

Më Shumë

“…në vend të gjysheve që nuk njoha kurrë.”

17/ 02/ 2017

“Familja ime arrin të na sigurojë vetëm nevojat krysore, por  prindërit e mi do të sakrifikonin gjithçka për të na mbështetur në vazhdimin e shkollës së lartë. Ditët e fundit kam filluar të ndihem shumë e lumtur se kam arritur të realizoj ëndrrën, ose më mirë të them kam filluar të hedh hapat e parë sepse po studioj Drejtësi.

Më Shumë

“Një fjalë e mirë e bën me krahë…”

15/ 02/ 2017

 “Mezi pres orën të vij në shkollë. Lodhem pak se eci më shumë së gjysmë ore në këmbë për të arritur mësimin, por sapo hyj përqafoj mësuese Fiqen dhe pastaj ulem te banka.” – thotë Rudina.

Më Shumë

Falë teje...

13/ 02/ 2017

“Unë jam Chaewon dhe jetoj në Daejon, Korenë e Jugut. Shkoj në klasën e 6-të. Po shkruaj për shoqen time, Ermelina. Ajo jeton në një vend të bukur të quajtur Shqipëri. Vendi i shqiponjave duket si në perralla, apo jo? Ne jemi të dyja 12 vjeçe. Ermelina jeton në Europë kurse unë jetoj në Azi. Shumë larg njëra-tjetrës, por zemrat tona janë si një familje.

Më Shumë

Dritë jeshile...

10/ 02/ 2017

Syrjai është nga fshati Dorëz i Librazhdit. Për të ka më shumë rëndësi familja, pasioni e aspak thashethemet.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Leonora
Shqipëri
Ardiani
Shqipëri
Alesia
Shqipëri
Sara
Shqipëri
Emiljano
Shqipëri
Donaldi
Shqipëri
Klajdi
Shqipëri
Fjorida
Librazhd
Elvani
Librazhd
Ana
Shqipëri
Oligerta
Shqipëri
Arta
Shqipëri
Bruna
Shqipëri
Marigleni
Shqipëri
Arjani
Shqipëri
Jasmina
Shqipëri
Selma
Shqipëri
Soni
Shqipëri
Altin
Shqipëri
Gabriela
Shqipëri
Juliani
Librazhd
Emanueli
Shqipëri
Irena
Shqipëri

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Vëllezërit Manastirli”, Ndërtesa nr. 4,
    P.O.Box 1725, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: worldvisionalbania@wvi.org

empty

Na Ndiqni